Drewno, rozpałka, akcesoria
» Opał do kominka  
Drewno, rozpałka, akcesoria

Zaskakujące jest jak bardzo potrzebujemy odpoczynku, spokojnego spojrzenia na swoje sprawy. Niestety konstatacja tego faktu to rzadkie chwile kiedy po urlopie, wakacjach wracamy do pracy pełni energii i ognia. Widać wtedy, że nasza efektywność , kreatywność, poziom zaangażowania znacznie przekracza ten typowy gdy pracujemy bez dłuższej przerwy długi czas. Czyżby i nasze możliwości wypalały się tak jak paliwo, opał itp. Coś w tym musi być, patrząc nawet z punktu widzenia fizyki, zasady zachowania energii. Energia nie bierze się z niczego, a zwykle zmienia swoją postać. Jeśli np. drewno spala się wówczas oprócz wydzielania dymu ogrzewa otoczenie, zamienia się w energię cieplną.

Kominek w domu lub mieszkaniu to wspaniałe urządzenie nie tylko do ogrzewania pomieszczenia. W kontekście naszych potrzeb wypoczywania - spełnia swoją funkcję z nawiązką. Dobrze przygotowane palenisko, odprowadzenie dymu, czasem płaszcz wodny pracują dla naszego zrelaksowania i wypoczynku. Praktycznie codziennie można przygotować rozpałkę, wyselekcjonowane drewno kominkowe i zasiąść do rozpalania a potem delektowania się ogniem z kominkowej skarbnicy strzelających bierwion, teatru ognia i płomieni.

Codzienne obcowanie z kominkowym ciepłem i płomieniem to tak jakby małe wczasy lub urlop. Pozwala na odseparowanie choćby na kilka godzin od codziennej gonitwy, załatwiania spraw na jutro, na szybko. Można spokojnie pomarzyć niekoniecznie o kwestiach standardowych. A potem zastanowić się jak te marzenia realizować.

Drewno do kominka, wybór drewna zależy od lokalnych dostawców ale bardziej od własnych upodobań. Drewno do kominka w zależności od rodzaju daje bowiem różny zapach, pali się krócej lub dłużej ogrzewając pomieszczenie w różnym stopniu.
Drewno kominkowe to jeden z podstawowych elementów związanych z posiadaniem kominka w domu, dlatego przed zakupem drewna do kominka należy zastanowić się nad wyborem gatunku drewna, miejscem zakupu i składowaniem. Drewno do kominka odpowiedniego rodzaju zapewni nie tylko optymalną ilość ciepła, ale uchroni też przed zasmoloną szybą czy przytkanym kominem.

Drewno do kominka – jakie wybrać?

Drewno kominkowe jest szczególnym rodzajem drewna opałowego i musi spełniać inne wymagania niż np. tradycyjne drewno opałowe używane do palenia w kotłach centralnego ogrzewania. W takim piecu możesz palić zarówno drewnem iglastym, drewnem zasiedlonym przez owady, jak również korą, trocinami czy nawet odpadkami. Drewno opałowe wykorzystywane do palenia w kominku, zwane potocznie drewnem kominkowym, musi być starannie wyselekcjonowane. Do kominków i pieców wolno stojących polecane jest drewno drzew liściastych o wysokiej kaloryczności i niskiej wilgotności. Nie stosuje się natomiast drewna drzew iglastych, które zawiera dużo żywicy, strzelającej w trakcie spalania i powodującej większe zanieczyszczenie kominka oraz przewodu kominowego.

Drewno drzew liściastych – najlepsze drewno do kominka

Drewno drzew liściastych zawiera mało żywicy, pali się równo i nie wydziela dużo dymu, jak w przypadku drzew iglastych, dlatego pozwala zachować dłuższą żywotność kominka. Najlepszym paliwem stosowanym do palenia w kominku są polana drzew liściastych o zwartej strukturze i dużej twardości. Twardość drewna świadczy o jego wartości opałowej. Drewno twarde ma bardziej zwartą strukturę, a co za tym idzie – jest dużo cięższe i bardziej kaloryczne. Do tego rodzaju drzew zaliczamy: grab, buk, dąb, brzozę, klon, jesion, akację, wiąz, głóg, jarząb, czy drzewa owocowe, takie jak śliwę, jabłoń, gruszę, czereśnię oraz wiśnię. Drewno miękkie to, np. drewno lipy, olchy szarej, wierzby, topoli, osiki, kasztanowca. Jest ono lżejsze, a przez to mniej kaloryczne, np. 1 m³ suchego drewna topolowego waży tyle, co 0,54 m³ grabiny, potrzeba go więc blisko dwa razy więcej, by uzyskać tyle samo ciepła. 

Najważniejszą cechą f..

Najważniejszą cechą fizyczną drewna, mającą wpływ na jego
kaloryczność i wartość energetyczną, jest gęstość wyrażana w kg na
jednostkę objętości. Gęstość drewna jest wartością zmienną, zależną od
zawartości wody i dlatego jej porównanie ma sens wyłącznie w przypadku
drewna powietrznie lub całkowicie suchego. Gęstość konkretnego gatunku,
zależny bowiem od zawartości bielu i twardzieli, od wieku drzewa, od
warunków siedliskowych, w jakich drzewo rosło, z jakiej części drzewa
zostało pozyskane (odziomek, część środkowa strzały, korona) i innych
czynników.

..zobacz więcej   

KRAKÓW Rudno ul.Most..

KRAKÓW

Rudno ul.Mostowa 68

32-067 Tenczynek

TELEFON : 504 103 908

TELEFON : 661 337 325

E-MAIL : drew.opal@gmail.com

..zobacz więcej   licznik odwiedzin - 3464157        | mapa strony | © 2011 - 2012
Utworzono przez abcinfo.eu strony www AbcinfoCMS