Opał do kominka
» Opał do kominka  
Opał do kominka

Drewno do kominka – wartość opałowa drewna kominkowego Wartość opałowa jest jednym z ważniejszych czynników, jakimi należy się kierować przy wyborze drewna do kominka. Składa się na nią wiele parametrów, m.in. wilgotność drewna i jego gatunek. Aby lepiej zrozumieć te zależności, można posłużyć się przykładem. Twarde drewno bukowe ma zdecydowanie większą wartość opałową niż miękkie drewno wierzby. Jednak aby zapis ten był prawdziwy, drewno bukowe musi być suche i odpowiednio długo sezonowane. Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione, tzn. drewno będzie mokre, jego wartość opałowa będzie praktycznie żadna, ponieważ drewno mokre nie nadaje się do palenia. Energia w pierwszej kolejności zostanie zużyta na wysuszenie takiego opału, a nie na ogrzanie pomieszczenia. Reasumując – suche drewno wierzbowe będzie miało większą wartość opałową od mokrego drewna bukowego czy dębowego.

Następnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze drewna do kominka jest udział procentowy kory. Kora jest gorszym paliwem od drewna, a wiadomo „towar” ten kupujemy razem z drewnem. Różnice w zawartości kory w poszczególnych gatunkach drewna są znaczące. Gatunki takie jak buk czy grab mają tylko ok. 7% kory, natomiast dąb – ponad 22%. Oznacza to, że kupując 1 m3 drewna dębu nabywamy 3 razy więcej kory niż w przypadku 1 m3 buku. Kolejnym minusem dużej zawartości kory jest to, że jest ona siedliskiem owadów i zanieczyszczeń w postaci, np. piasku.

Najważniejszą cechą fizyczną drewna, mającą wpływ na jego kaloryczność i wartość energetyczną, jest gęstość wyrażana w kg na jednostkę objętości. Gęstość drewna jest wartością zmienną, zależną od zawartości wody i dlatego jej porównanie ma sens wyłącznie w przypadku drewna powietrznie lub całkowicie suchego. Gęstość konkretnego gatunku, zależny bowiem od zawartości bielu i twardzieli, od wieku drzewa, od warunków siedliskowych, w jakich drzewo rosło, z jakiej części drzewa zostało pozyskane (odziomek, część środkowa strzały, korona) i innych czynników. 

Najważniejszą cechą f..

Najważniejszą cechą fizyczną drewna, mającą wpływ na jego
kaloryczność i wartość energetyczną, jest gęstość wyrażana w kg na
jednostkę objętości. Gęstość drewna jest wartością zmienną, zależną od
zawartości wody i dlatego jej porównanie ma sens wyłącznie w przypadku
drewna powietrznie lub całkowicie suchego. Gęstość konkretnego gatunku,
zależny bowiem od zawartości bielu i twardzieli, od wieku drzewa, od
warunków siedliskowych, w jakich drzewo rosło, z jakiej części drzewa
zostało pozyskane (odziomek, część środkowa strzały, korona) i innych
czynników.

..zobacz więcej   

KRAKÓW Rudno ul.Most..

KRAKÓW

Rudno ul.Mostowa 68

32-067 Tenczynek

TELEFON : 504 103 908

TELEFON : 661 337 325

E-MAIL : drew.opal@gmail.com

..zobacz więcej   licznik odwiedzin - 3464156        | mapa strony | © 2011 - 2012
Utworzono przez abcinfo.eu strony www AbcinfoCMS